Wybór pokrycia dachowego to jedna z decyzji, które muszą podjąć wszystkie osoby decydujące się na zbudowanie domu. Istnieje całkiem sporo możliwości w tej kwestii, lecz zdecydowanie najpopularniejsze wyboru to dachówka ceramiczna oraz blachodachówka. Którą wybrać, czym charakteryzuje się każdy z tych rodzajów pokrycia dachowego i czy któreś z rozwiązań jest znacznie lepsze?
Dachówka ceramiczna — czym się charakteryzuje
Dachówka ceramiczna należy do jednego z najstarszych materiałów używanych aż do dziś w celu tworzenia pokrycia dachowego. Jest ona przede wszystkim niezwykle wytrzymała, co widać po tym, że do dziś istnieje wiele starych budynków, w których nie została ona wymieniona i pomimo tego wciąż prezentuje się naprawdę dobrze. Zalet dachówki ceramicznej jest jednak znacznie więcej.
Do zalet dachówki ceramicznej należy zaliczyć między innymi bardzo dobrą izolację akustyczną. Świetnie tłumią wszelkie dźwięki dobiegające z zewnątrz i na wyższych poziomach budynku nie ma problemów z uciążliwym hałasem. Ponadto dachówka ceramiczna jest bardzo odporna na różnego rodzaju warunki pogodowe takie jak na przykład bardzo intensywny wiatr. Tutaj znacząco pomaga ich spora waga. Oprócz tego warto wspomnieć także o dobrych właściwościach termicznych, gdyż nie nagrzewają się one bardzo szybko i powoli oddają temperaturę, dzięki czemu ta na wyższych kondygnacjach budynku jest dość przyjemna nawet w mocno upalne dni.
Oczywiście dachówka ceramiczna posiada również pewne wady. Mowa tu na przykład o cenie, która potrafi być niemała, czy też o sporej wadze, przez co dach musi mieć odpowiednią nośność, jeśli zdecydujemy się na właśnie ten typ pokrycia dachowego.
Dachówka ceramiczna jest sprzedana w formie pojedynczych elementów, przez co ich montaż potrafi zająć nieco czasu.
Blachodachówka — czym się charakteryzuje
Blachodachówka to rozwiązanie, które ogromną popularność zyskało w trakcie ostatnich kilkudziesięciu lat. Powstaje ona z arkuszy blachy, która jest następnie specjalne profilowana. W ten sposób powstają całe arkusze lub moduły blachodachówki. Charakterystyka blachodachówki znacznie różni się od dachówki ceramicznej. Jedna rzecz jest jednak podobna. Mowa tu o kształcie, gdyż często blachodachówka jest tłoczona w taki sposób, by imitować najpopularniejsze rodzaje dachówki ceramicznej.
Do największych zalet blachodachówki należy zaliczyć jej cenę, a także to jak prosty jest montaż. Przy zamówieniu arkuszy, które są dopasowane do połaci dachu, jest on naprawdę prosty i szybki. Ponadto blachodachówka jest dość lekka, dzięki czemu dobrze pasuje do domów, które posiadają już dość starą więźbę dachową, czy też takich, których nośność nie jest najwyższa. Oprócz tego blachodachówka dobrze sprawdza się tam, gdzie występują spore opady śniegu, gdyż po jej gładkiej powierzchni śnieg bardzo szybko zsuwa się z dachu i nie zalega na nim.
Blachodachówka posiada jednak pewne wady, które mogą sprawiać, iż życie w domu, w którym została ona zamontowana, będzie uciążliwe. Mowa tu przede wszystkim o kiepskiej izolacji akustycznej. Przebywając na wyższych kondygnacjach budynku w trakcie opadów deszczu, będziemy naprawdę mocno słyszeć to, jak krople uderzają o blachodachówkę. Oczywiście można sobie z tym poradzić, stosując grubszą warstwę izolacyjną. Ponadto blachodachówka wymaga tego, by dach miał wynoszący przynajmniej 9 stopni kąt nachylenia.
Dachówka ceramiczna czy blachodachówka — porównanie obu rozwiązań
Tak naprawdę nie ma możliwości, by jasno określić, które rozwiązanie jest najlepsze w każdej sytuacji. Wiele zależy od szeregu czynników. Można je jednak porównać tak, by w zależności od swojej sytuacji wybrać, jak najlepsze z nich.
Dachówka ceramiczna czy blachodachówka — cena i montaż
W tej kwestii zdecydowanie wygrywa blachodachówka. Jest ona znacznie tańsza od dachówki ceramicznej i różnica potrafi być naprawdę spora, przez co zakup blachodachówki jest w stanie znacząco obniżyć koszt całej inwestycji. Podobnie wygląda sprawa montażu. Założenie blachodachówki jest dość proste i nie wymaga zbyt wiele czasu, szczególnie jeśli zatrudnimy sprawną ekipę fachowców, którzy się tym zajmą.
Dachówka ceramiczna czy blachodachówka — trwałość i izolacja
Tutaj z kolei wygrywa dachówka ceramiczna. Zazwyczaj jej żywotność jest nawet o kilkadziesiąt lat dłuższa. Dobra blachodachówka najczęściej wytrzymuje około pięćdziesięciu lat. W wypadku dachówki ceramicznej można już mówić nawet o okresie osiemdziesięciu lat, dzięki czemu wybór jej podczas budowy to gwarancja tego, że skorzystamy z niej nie tylko my, ale też kolejne pokolenia. Pod względem izolacji dachówka ceramiczna także wypada lepiej. Dobrze sprawdza się w tłumieniu hałasu, a także wolno się nagrzewa.
Dachówka ceramiczna czy blachodachówka — różnorodność
Dla osób, które lubią odważne kompozycje kolorystyczne, znacznie lepiej sprawdzi się blachodachówka. Dostępna jest ona w niezliczonej ilości wzorów, a także kolorów. Dachówka ceramiczna z kolei jest sprzedawana raczej w stonowanych barwach i odcieniach głównie szarości, brązów oraz czerni.