+48 662 866 306 +48 531 900 941 biuro@tilcor.pl

Krycie dachu blachodachówką — jak wykonać?

Blachodachówka to jeden z najpopularniejszych materiałów stosowanych do pokrycia dachu. Jak jednak wygląda krycie dachu blachodachówką krok po kroku, jaką wybrać i jaki wpływ mają przetłoczenia na blachodachówce?
Dach z blachodachówki — arkusze czy moduły?
Oczywiście krycie dachu blachodachówką należy rozpocząć od wyboru odpowiedniej. Na rynku występuje ona w dwóch formach — w arkuszach, które są cięte na wymiar, a także w modułach, które mają formę mniejszych elementów o konkretnych wymiarach. Aby wybrać najbardziej odpowiednie rozwiązanie, należy zwrócić uwagę na takie kwestie jak rozmiary arkusza lub modułu blachodachówki, czy też sposób, w jaki zostały wykonane.

Na start warto przyjrzeć się blachodachówce modułowej. Ma ona wiele zalet takich jak na przykład rozmiar. Ten nie przekracza zazwyczaj metra kwadratowego, co znacząco ułatwia transport takiej blachodachówki. Ponadto jest ona łatwiej dostępna, gdyż nie jest wykonywana na zamówienie. Mniejsze rozmiary blachodachówki modułowej sprawiają również, że jest ona świetnym wyborem na pokrycie dachów wielospadowych, które charakteryzują się sporą ilością skosów oraz załamań. Niewielkie rozmiary blachodachówki modułowej ułatwiają bowiem jej dopasowanie poprzez na przykład docinanie.

Blachodachówka w arkuszu z kolei jest produkowana zawsze na zamówienie i cięta na wymiar. Jej szerokość jest podobna do blachodachówki modułowej, gdyż wynosi około 110 do 118 centymetrów, lecz jej długość może wynosić nawet do 7 metrów. Jest ona bowiem dopasowywana do wymiarów połaci dachu. Zalety blachodachówki w arkuszu to między innymi możliwość szybkiego pokrycia dachu jedno lub dwuspadowego o dużej powierzchni, czy też możliwość dowolnego dopasowania długości. Do wad należy przede wszystkim trudny transport.
Przetłoczenia na blachodachówce — jakie jest ich znaczenie?
Dostępne na rynku blachodachówki wyróżniają również ich przetłoczenia. Najczęściej spotykane są blachodachówki faliste, a także blachodachówki płaskie. Wysokość fali w tej pierwszej to około 30 do 45 centymetrów, a długość wynosi od 35 do 40 centymetrów. Blachodachówka płaska jak wskazuje sama nazwa, posiada jedynie bardzo płytkie przetłoczenia lub ich nie posiada. Przez to można ją stosować tylko na dachach, które posiadają kąt nachylenia na poziomie przynajmniej 9 stopni.

Inne popularne typy to blachodachówka trapezowa, tak zwana blachodachówka na rąbek, czy też klasyczna blachodachówka karpiówka. Naśladuje ona dachówkę ceramiczną o tej samej nazwie i jest jednym z najbardziej estetycznych rodzajów blachodachówki. To są właśnie najpopularniejsze typy blachodachówki.

Sam wybór szczególnego przetłoczenia nie ma aż takiego znaczenia pod względem konstrukcyjnym. No, chyba że chcemy blachodachówkę płaską, gdyż wtedy dach musi mieć odpowiedni kąt nachylenia. W innym wypadku główne różnice to jednak głównie koszt pokrycia dachu blachodachówką.
Krycie dachu blachodachówką krok po kroku
Oczywiście do rozpoczęcia krycia dachu blachodachówką potrzebna będzie ukończona więźba dachowa, która będzie podstawą, na której będziemy mocować kolejne arkusze lub moduły blachodachówki. Gdy została ona wykonana, nie jest to jednak koniec przygotowań do krycia dachu z udziałem blachodachówki. Trzeba bowiem przygotować potrzebne akcesoria. Mowa tu o wiatrownicach, pasach rynnowych oraz hakach rynnowych. Wpierw należy zamontować pas rynnowy, a także listwę startową. Następnie konieczne będzie przymocowanie wiatrownicy do blachodachówki, zaczynając od dolnej wiatrownicy, a kończąc na górnej. Celem montażu wszystkich akcesoriów jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji powietrza oraz szczelności dachu.

W ten sposób mamy już w całości przygotowaną połać dachową. Oznacza to, że można nareszcie przejść do montażu wcześniej przetransportowanej na miejsce budowy blachodachówki. Krycie dachu należy zawsze rozpoczynać od prawego dolnego rogu. Jest to najważniejszy etap całego procesu krycia dachu blachodachówką. Musimy bowiem przykręcić wtedy pierwszy arkusz pod właściwym kątem. W innym wypadku może się okazać, że cała blachodachówka będzie wymagała poprawki, gdyż zostanie położona krzywo.

Na start dbamy więc o poprawne przykręcenie pierwszego arkusza blachodachówki tak, by ten był ułożony prostopadle do krawędzi dachu. W celu przykręcenia blachodachówki wykorzystujemy dobrą wkrętarkę, a także specjalne wkręty farmerskie wyposażone w podkładkę gumową. Na jeden metr kwadratowy pokrycia dachowego wymagane jest około 8 lub 9 takich wkrętów, by ten był odpowiednio przymocowane. W trakcie wkręcania nie można przykręcić blachodachówki za słabo, gdyż będzie nieszczelna oraz za mocno, gdyż w ten sposób zablokujemy możliwość rozszerzania się blachy pod wpływem temperatury.

Podczas montażu kolejnych arkuszy lub blachodachówki trzeba też pamiętać o tym, że każdy z arkuszy musi wystawać o około 3 centymetry poza deskę okapową. Nie można zapomnieć o jeszcze jednej ważnej kwestii. Kolejne arkusze lub moduły blachodachówki muszą się bowiem zakładać na siebie. Tylko w ten sposób można uzyskać pełną szczelność położonego pokrycia dachowego.